06.03.2012 14:37   |   Інтерв'ю
Автор: Наталя Казакова

В Україні близько півмільйона дітей користуються окулярами – С.Риков

В Україні близько півмільйона дітей користуються окулярами – С.Риков

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) сьогодні в світі налічується 40 млн. сліпих людей. І з кожним роком цифра лише збільшується. Не оминула ця тенденція і Україну. Та найстрашніше, що почастішали випадки глаукоми у новонароджених. Зараз в нашій країні налічується 10 тисяч сліпих дітей і дітей, що стали інвалідами через проблеми зору. Лікарі-офтальмологи закликають батьків не нехтувати здоров’ям дітей і робити все можливе, щоб попередити та зберегти здоровий зір у дітей. Кореспондент АМН напередодні Всесвітнього дня боротьби зі сліпою зустрівся з головним офтальмологом МОЗ України, головним лікарем Київського центру мікрохірургії ока Сергієм Риковим.

Чим викликані такі високі показники захворюваності серед дітей? Винні батьки, які недбало ставляться до збереження зору у дитини і звертаються до лікарів, коли вже складно виправити ситуацію чи є інші фактори?

Дякувати Богові, показники не прогресують, але вони й насправді високі. На мою думку, це відбувається тому що, ми говоримо про сліпоту і слабкозорість, яких можна уникнути завдяки профілактиці. А якщо у дитини виявили понижений зір ще у дошкільному віці її негайно варто лікувати. Тому що при астигматизмі +2, +4 – дитина буде бачити близько 20%-30%, і цій дитині доведеться йти до школи для слабкозорих. Якщо ж зайнятися лікуванням, дитина може мати 80%-90% зору і піде до звичайної школи. В будь-якому випадку профілактика не завадить. Потім усі діти в школі проходять профілактичний огляд гостроти зору і там виявляються уже інші патології. Зокрема, близорукість, яка може бути дошкільною, або генетично обумовленою.

І все ж хотілося б більше зупинитися на вроджених патологіях зору у дітей? Яка здебільшого причина їх виникнення?

Цього року в Україні вперше з'явилася офіційна статистика щодо ретинопатії недоношених дітей. Раніше це захворювання навіть не виявляли в Україні і нас навіть прирівнювали до країн Африки. Вже другий рік у нас реєструється це захворювання, а отже воно виявляється і його починають лікувати. Хоча хвороба надзвичайно складне. Виявляється вона здебільшого у недоношених дітей із незрілою нервовою системою. Адже такі немовлята мають проблеми із сітківкою, із її відшаруванням на ранньому етапі і якщо своєчасно не виявити це захворювання мають ранню сліпоту на обидва ока.

Ви сказали, що хвороба лікується, але не уточнили яким чином. Успішне лікування – це гарантія що зір буде 100% чи це лише не дозволить хворобі прогресувати далі?

На сьогодні у нас вже є три апарати для діагностики цього захворювання, але вони мають бути у кожному пологовому будинку, де існує відділення недоношених дітей, щоб можна було своєчасно діагностувати хворобу.

Взагалі, в Україні близько півмільйона дітей із різними патологіями органів зору користуються окулярами. У нас існує шість шкіл-інтернатів, для слабкозорих і сліпих дітей. Є навіть дитячі ясла, садочки, і початкова школа, які займаються підготовкою таких діток до школи і подальша реабілітація і навчання дітей.

Поширена ситуація, коли у дитини проблеми із зором починаються саме у шкільні роки. За Вашими багаторічними спостереженнями, в якого віці здебільшого починає псуватися зір у дітей і чому? Справді, винна у тому школа зі своїми незручними партами та стільцями?

Причин цьому надзвичайно багато, але в основному – це порушення зорового режиму. Існує шкільна міопія, коли виникає близорукість у дітей. В школі – це, скажімо, з другого – четвертого класу. А є генетично обумовлена, яка є у батьків дитини і вона з'являється після восьми років.

Якщо батьки знають, що у одного із них є захворювання на міопію, які профілактичні заходи вони мають проводити з дитиною, щоб у дитини не з’явилося це захворювання, або, принаймні, не так стрімко розвивалося?

У першу чергу, батьки мають піти до медико-генетичної консультації і їм там чітко визначать, які захворювання будуть у їхньої дитини, котрі передаються генетично. Зокрема, генетично обумовленим захворюванням є короткозорість. Що стосується профілактики, то вона може бути лише загального плану – це зоровий режим, зменшення навантаження на очі (при роботі з комп’ютером і перегляді телевізору). Дуже важливий момент – це режим дня із фізичним навантаженням. Тобто, дитина має займатися гімнастикою, плаванням, баскетболом, волейболом, футболом. Коли прогресуюча міопія, дуже важливим моментом є те, щоб усі ігри були із рухом якогось предмету (м’яча, - Ред.).

А якісь харчові добавки, чи вітаміни ніяк не зможуть посприяти покращенню зору?

Може бути лише один момент: коли відбуваються дистрофічні зміни у очному дні. Тоді лікарі призначають вітаміни, або комплекси мікроелементів, у тому числі – кальцій. Але для цього потрібно поставити діагноз, що там є дистрофія сітківки.

Пане Сергію, і на завершення хотілося б почути, які хвороби очей останнім часом доводиться діагностувати найчастіше не лише у дітей, а й у дорослих?

Раніше було багато глаукоми. Проте зараз на першому місці у багатьох регіонах знаходяться захворювання судинної патології. В основному, це ретинопатія при цукровому діабеті зміна в очному дні при ендокринних захворюваннях, гіпертонічній хворобі та при інших захворюваннях. Сюди також входить прогресуюча міопія, при ній ще відбуваються виражені зміни судин. Звісно, важливу роль відіграє харчування, екологічний фактор та якість води.

Сергію Олександровичу, скажіть чи є якісь відмінності по хворобам очей та їх лікуванню в Україні та країнах Європи?

Відмінностей у лікуванні немає. Всі передові технології по лікуванню хвороб зору вже є і в Україні. А що стосується по структурі інвалідності, то у Європі на першому місці знаходиться офтальмологія онкологічна. Тобто онкологічні захворювання. А такі захворювання, як глаукома, які у нас у багатьох регіонах на першому місці, у світі знаходяться на четвертому - п'ятому місці. На другому місці – травми ока. У нас на жаль, це глаукома, судинна патологія і травма ока.

Сергію Олександровичу, розкажіть про ситуацію із захворюваннями зору в світі і, зокрема, в Україні?

У світі близько 300 мільйонів слабо зрячих і близько 40 млн сліпих людей. Що стосується України, істинною сліпотою хворіють 40 тис. чоловік. Це ті люди, які читають по Браелю. І у п’ять разів більше слабо зрячих людей. Пацієнтів з глаукомою, які знаходяться на диспансерному обліку, у нас близько 200 тисяч. І, разом з тим, стільки ж, згідно з даними ВООЗ не виявлено. Адже у всіх країнах одинакові показники. Тому що люди ще не чули про це і не вимірювали свій тиск. На 1000 профілактичних перевірок, коли ми профілактично перевіряємо внутрішньоочний тиск, ми знаходимо від 6 до 8 пацієнтів із первинною відкритою кутовою глаукомою.

І наостанок нагадаю всім читачам АМН, що лише динамічне обстеження в офтальмолога допоможе правильно поставити діагноз та призначити лікування. Так само як і зміни в режимі лікування може робити лише лікар.

 

Джерело: АМН
Коментарі (0)


Поділитись:Партнери:

© Інформаційне Агентство Медичні Новини, 2011.
Всі права захищені.


Відповідно до статі 26 Закону України “Про інформаційні агенства”, право власності на продукцію інформаційного агенства охороняєтся чинним законодавством України. Цитування, копіювання окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації АМН можливе за умови посилання на АМН. Для інтернет-видань гіперпосилання є обов`язковим. Відповідальність за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами на сайті несе рекламодавець.

bigmir)net TOP 100