12.03.2012 22:35   |   Наука
Автор: Ольга Завгородня

Вчені: генетичним хворобам можна запобігти

КИЇВ. 12 березня. АМН. Іспанським вченим вдалося повністю усунути генетичне захворювання за допомогою стовбурових клітин та комбінації методів генної терапії в пробіркових експериментах із клітинами хворих людей. Такі результати досліджень вони опублікували в онлайн версії журналу Nature.

Дослідники у своїй роботі використовували клітини шкіри і волосся кількох пацієнтів, які страждають від анемії Фанконі (важке спадкове захворювання крові, яке супроводжується зниженням здатності організму протистояти інфекціям і постачати клітини киснем).

Генетичний апарат цих клітин вчені виправили за допомогою генних методів, заснованих на введенні в клітини нешкідливих вірусів, що привносять в інфіковану клітину «правильну» копію того чи іншого ушкодженого гена. Після цього за допомогою подібних вірусних векторів вчені перевели виправлені клітини в стан плюрипотентних стовбурових клітин.

Порівняння отриманих таким чином клітин показало, що вони не відрізняються не тільки від «штучних» стовбурових клітин, отриманих зі здорових клітин людини, але і від ембріональних стовбурових клітин.

Суттєвою перешкодою на шляху до клінічних випробувань подібної методики є використання вірусів для корекції генних порушень, а також для перекладу клітин в плюрипотентний стан, що може привести до розвитку раку у пацієнтів, вилікуваних подібним методом. Зусилля авторів статті будуть в найближчому майбутньому спрямовані на подолання цих недоліків методики.

Джерело: АМН