10.04.2014 02:27   |   Публікації
Автор: Тетяна Ганницька

Треба боротися зі стресом

Треба боротися зі стресом

КИЇВ. 10 квітня. АМН. Більшість людей бачать основне джерело нервового напруження в нестачі часу і надмірній кількості справ, які необхідно виконати. Встановлено, що сучасні американки в середньому працюють на 300 годин на рік більше, ніж чверть століття тому. При цьому не зайвим буде зауважити, що американки позбавлені від безлічі побутових проблем, що забирають стільки часу і сил у наших співвітчизниць, пишуть іноземні ЗМІ.

Економічні проблеми виступають ще одним джерелом патологічного стресу. Нам з-за океану американська економіка бачиться зразком успіху. Однак доктор Річард Ерл, директор Канадського інституту стресу (є і такий інститут!) стверджує: “Люди сьогодні живуть в атмосфері непевності. Ніхто не знає, що принесе завтрашній день. Це породжує неспокій і тривогу”. Що ж говорити про нашу економічну ситуацію!

Фахівці з психічного здоров'я відзначають: небезпечним джерелом душевного розладу виступає все почуття самотності, що загострюється у багатьох людей, покинутості, емоційної ізоляції. Протягом багатьох років Америка сповідувала культ особистих досягнень. Головною цінністю людини виступала вона  сама, її власне благополуччя. Однак, зосередившись на собі, людина раптом виявила, що вона оточена такими ж  індивідуумами, абсолютно байдужими до неї і до її переживань.

Сьогодні у нас в противагу казенного колективізму активно насаджується напористий індивідуалізм. Дехто вже відчув, що у цієї блискучої медалі є й зворотний бік.

Звичайно, саме життя часом ставить нас у скрутне становище. Але нерідко ми самі себе в нього заганяємо. Ось цього і слід уникати. Не треба братися за роботу, яка явно не по силам, не треба позичати грошей, якщо їх дуже важко буде віддати, не треба заводити поспішний роман, якщо не уявляєш всіх його наслідків...

Але, як би ми не старалися, уникнути неприємностей все одно не вдасться. І не треба ставити перед собою нереальне завдання — захистити себе від негативних переживань. Вони так само необхідні в житті, як і позитивні емоції. Будь-яка нормальна людина іноді відчуває прикрість, розчарування, гнів. Але що б вони не зверталися в надмірна напруга, треба намагатися їх долати. Існує безліч більш або менш корисних рекомендацій щодо подолання стресу. Американські лікарі пропонують кілька загальних порад..

- Виділіть для себе головні життєві цілі і зосередьте свої зусилля на їх досягненні. “Один з найбільш дієвих засобів боротьби зі стресом,   вважає Річард Ерл, — усвідомити, що найбільш важливо для вас і вашої сім'ї і що необхідно зробити, щоб цього домогтися”.. Навіть самі скромні досягнення на шляху до поставленої мети підвищують упевненість в собі і покращують душевне самопочуття.

- Не нехтуйте спілкуванням. Людині, якій здається, що вона самотня і покинута, що вона залишилась один на один зі своїми нерозв'язними проблемами, просто необхідно товариство друзів і близьких. Навіть коротка телефонна розмова з другом може надати кращу дію, ніж пачка транквілізатора.

- Зробіть кроки до усунення джерела напруги. Наприклад, якщо ви зрозуміли, що найбільшу прикрість доставляє вам конфлікт зі співробітниками і труднощі на роботі, — постарайтеся налагодити конструктивні стосунки і організувати спільну роботу. Ваші зусилля у цьому напрямку дозволять вам відчути впевненість у собі, яка неминуче переможе почуття безвиході.

- Використовуйте паузи для розслаблення. Майже щодня кожному з нас доводиться потрапляти в ситуації вимушеної бездіяльності або очікування — наприклад, в черзі, в транспорті і т. п. Багатьох це дратує. Постарайтеся, навпаки, використовувати ці хвилини для відволікання від турбот і хвилювань.

- Подбайте про обстановку, яка вас оточує.. В оформленні свого житла не використовуйте великі плями червоного і жовтого кольору. Доктор Карлтон Вагнер з Каліфорнійського інституту кольорових досліджень (р. Санта-Барбара) вважає: “Червоний колір збуджує, він сприяє виділенню гормонів, що підтримують стрес. Крім того, помічено, що діти частіше б'ються в приміщеннях з жовтими стінами”. Найбільш заспокійливими є м'які пастельні тони зелено-блакитної гами.

- Обговорюйте з близькими свої проблеми. Сварки найчастіше відбуваються вдома — мабуть, тому, що до вечора у всіх накопичується напруга, і достатньо будь-якого приводу для спалаху роздратування. Не шкодуйте часу для спокійної розмови з рідними. Позначивши свою проблему вголос, ви її вже майже розв'язали.

- Навчіться слухати. Ніколи не будьте впевнені, що ви відразу розумієте думки, які хоче висловити співрозмовник. Вислухайте його уважно, щоб не виникло непорозуміння. Так ви уникнете багатьох приводів для засмучень і конфліктів.

- Знайдіть резерви часу.. Якщо ваш стан породжено дефіцитом часу, подумайте, як вам більш раціонально організувати своє життя. Хоча б зранку вставайте хвилин на п'ятнадцять раніше, ніж зазвичай; так ви зможете спокійно зібратися і піти на роботу без поспіху.

- Відпочивайте всією родиною. Не виснажуйте себе роботою понад заходів.. Якщо в найближчі два тижні ви не плануєте ніякого спільного сімейного дозвілля, вам просто необхідно переглянути свої життєві цінності.

Нехай у вашому житті знайдеться місце гумору та сміху.. Так, професор психології Корнелского університету доктор Еліс Айзен вважає, що перегляд комедій — особливо всією сім'єю — помітно знижує психічне напруження.

Музика — це теж психотерапія. Частіше слухайте музику, яка покращує ваш настрій. Вибір мелодій визначається вашим смаком.

Фізичні навантаження знімають нервову напругу.. Крім того, регулярні фізичні вправи зміцнюють ваше здоров'я, а чим краще у вас здоров'я — тим легше боротися з дистресом

Джерело: АМН
Коментарі (0)


Поділитись:Партнери:

© Інформаційне Агентство Медичні Новини, 2011.
Всі права захищені.


Відповідно до статі 26 Закону України “Про інформаційні агенства”, право власності на продукцію інформаційного агенства охороняєтся чинним законодавством України. Цитування, копіювання окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації АМН можливе за умови посилання на АМН. Для інтернет-видань гіперпосилання є обов`язковим. Відповідальність за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами на сайті несе рекламодавець.

bigmir)net TOP 100