05.03.2012 09:56   |   Публікації
Автор: Анна Бельдій

ПСИХОЛОГІЯ НАДЛИШКОВОЇ ВАГИ

ПСИХОЛОГІЯ НАДЛИШКОВОЇ ВАГИ

Сучасний культурний контекст передбачає: красива жінка - худа жінка. Але чи дійсно схуднути допоможе обмежений набір продуктів або виснажливі фізичні навантаження? Практика показує, що втрачена вага повертається ...

У наш час все популярнішим стає древнє вчення про єднання тіла, душі і розуму, сучасні психологи розглядають людський організм як єдину систему. Вони впевнені: іноді не варто мучити тіло голодом, а ліпше глибше пошукати витоки проблеми надмірної ваги.

Психоаналітики і терапевти полюбляють аналізувати дитинство. Саме там, під впливом мами, тата і найближчого оточення формується наша сутність. Саме там може статися травма: ми перестаємо відчувати своє тіло як частину себе і починаємо ставитися до нього як до якоїсь бездушної оправи для почуттів і думок. Насправді ж, для опису нашої фізичної оболонки більше підходить східна мудрість: "тіло - це храм душі". Віддавна китайські і японські жерці вчать ставитися до себе з повагою і любов'ю.

До чого ж призводить порушення контакту з власним тілом? До надмірної ваги і ненависті до себе. Катування себе дієтами багато психоаналітики розглядають як акт мазохізму.

ІГНОРУВАННЯ ПРОБЛЕМ ЗІ ЗДОРОВ'ЯМ

Ірина, клієнтка психотерапевта, скаржилася на те, що вона товста і її ніхто не любить. Психотерапевт як могла оточила її турботою, вона поставилася до неї по-материнськи: стежила за її здоров'ям, відправила до лікаря здавати аналізи ... Робота психолога передбачає часом такий паттерн: дати те, чого недодали в дитинстві і навчити клієнта з цим жити.

Але в процесі візитів Ірини до лікарів з'ясувалося: у жінки ранній клімакс і нецукровий діабет. Проблеми з тілесним здоров'ям Іра "заїдала" солодкою і жирної їжею, в той час як в першу чергу їй потрібна допомога ендокринолога. Психотерапевти радять жінкам з надмірною вагою в першу чергу звернутися до цього фахівця.

Клімакс легко скоректувати гормональною терапією або гомеопатією. У лікарів існує такий термін як "стероідофобія", тобто несвідомо ми боїмося гормональних препаратів, боїмося втрутитися в нашу налагоджену роботу ендокринних органів. Насправді ж застосування гормональних препаратів часом виправдане. У випадку з бронхіальною астмою і діабетом вони дозволяють істотно поліпшити якість життя, у випадку з клімаксом - привести вагу в норму.

На вагу впливають і проблеми зі щитовидною залозою. Ми живемо в Україну, в йоддефіцитному  регіоні. У нас часто зустрічається захворювання - гіпотиреоз, тобто щитовидна залоза не виробляє достатню кількість тіроідних гормонів, що відповідають за засвоюваність йоду. Вихід із ситуації - використовувати в їжу йодовану сіль або приймати гормональні препарати, якщо ендокринолог діагностує гіпотиреоз.

НИЗЬКА ВІТАЛЬНА СИЛА


На масу тіла впливають не тільки фізичні, але й психологічні проблеми. Приміром, у психотерапевтів є такий термін: "низька вітальна сила", від латинського слова vita - життя. Часто це означає, що в дитинстві дівчинку "не наситили любов'ю", з молоком матері вона не ввібрала добре ставлення до свого тіла. Як таке могло статися?

Коли народжується дитина, у матері є досить обмежений набір засобів, щоб розповісти їй про свою любов. У першу чергу це груди з молоком або пляшечка з сумішшю, руки, що дають крихітці тепло, інтуїція, яка визначає, чого саме потребує немовля у даний момент. У матерів-травматиків (мається на увазі психологічна травма) проблеми лежать часто в сфері інтуїції. В результаті дівчинка недоотримує адекватної турботи. Порушується контакт з тілом - і потреба в любові "заїдається" їжею.

Що тут можна зробити?

Прийти до психотерапевта або психолога, якщо ви відчуваєте, що у вас розвивається серйозна залежність від їжі взагалі або певного виду їжі.

Усвідомити, що характерною проблемою для жінок стає гіперсоціальність. Маленька дівчинка, зневірившись отримати від матері адекватну любов, намагається отримати її з інших джерел - соціуму. В цьому немає нічого поганого, це нормально, от тільки до тих пір, поки дівчинка-жінка не починає ставитися до себе гірше, ніж до оточуючих. У чому це виражається в плані тіла? Приміром, жінка сидить на виснажливих дієтах, щоб сконструювати ідеально відповідне тіло з естетичної точки зору соціуму. Вона може навіть забувати сходити в туалет по-маленькому, щоб не доставити незручності співрозмовникам одним натяком на свої тілесні прояви. А переповнений сечовий міхур теж сприяє збільшенню ваги!

Простіше кажучи, жінкам варто більше любити себе, ніж дбати про те, що подумають оточуючі люди.

ЕМОЦІЙНА ТРАВМА


Психолог Ліз Бурбо у своїй книзі "П'ять травм, які заважають бути собою" так характеризує залежний розлад особистості (залежний в тому числі і від їжі): в дитинстві розвиток таких людей було порушено внаслідок емоційної травми. У плані надлишкової ваги - це перш за все травми зради і приниження. Наприклад, батько рано пішов із сім'ї і дівчинка сприйняла його відхід як зраду. Або мати часто ображала дівчину, і жінка навіть в дорослому віці постійно відчуває себе приниженою.

"Маска мазохіста" передбачає негарне і повне тіло, дівчинка таким чином немов говорить принижує її батькам: "Ах, я негарна? Значить, я буду ще гірше виглядати, щоб мені не було так боляче через ваших образ!".

Що робити, якщо ви впізнали себе в описаному типі?... Йти до психотерапевта, щоб отримати ефективну допомогу.

Анна, постійна клієнтка терапевта, поєднує в собі травми відкидання і зради. У дитинстві її мати була зайнята більше собою, ніж маленькою Анею, нерідко кричала доньці: "Відстань від мене, не бачиш, я зайнята!". А коли дівчинці було 6 років, батьки взагалі розлучилися. В результаті у Ані дуже маленьке і худорляве тіло, вона ніби говорить: "Раз ти відкидаєш мене, я постараюся зайняти якомога менше місця". Ну, а як тільки в кар'єрі Ані починається зліт, вона хапається за їжу ... Жінка немов повертає собі контроль над давньою ситуацією батьківського розлучення, у неї з'являється животик, який прагне зайняти якомога більше місця. До слова, проблема надмірної ваги часто характерна для начальників, які не справляються інтелектуально і емоційно з ситуацією управління. Вихід - або йти до психотерапевта, або прочитати книгу Ліз Бурбо. Адже нерідко вдала репліка - нехай і вичитана у когось - зцілює.

Джерело: АМН
Коментарі (0)


Поділитись:Партнери:

© Інформаційне Агентство Медичні Новини, 2011.
Всі права захищені.


Відповідно до статі 26 Закону України “Про інформаційні агенства”, право власності на продукцію інформаційного агенства охороняєтся чинним законодавством України. Цитування, копіювання окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації АМН можливе за умови посилання на АМН. Для інтернет-видань гіперпосилання є обов`язковим. Відповідальність за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами на сайті несе рекламодавець.

bigmir)net TOP 100