12.03.2012 10:38   |   Публікації
Автор: Юліана Матусова

Позіхання втамовує почуття голоду і "перезавантажує" організм

Позіхання втамовує почуття голоду і "перезавантажує" організм

КИЇВ. 12 березня. АМН. Як часто ви позіхаєте? Один, два, а може десятки разів за день?! А чи задумувалися ви про що це може свідчити і взагалі для чого нашому організму такий малозрозумілий рефлекторний процес?!

Однією із найбільш дивних фізіологічних особливостей організму є позіхання. Феномен цього процесу дотепер достеменно не з’ясовано. Але вражаючою його особливістю є те, що воно заразне. Дивовижно, але ми починаємо позіхати не лише тоді, коли спостерігаємо цей процес, але й коли просто бачимо написане слово "ПОЗІХАННЯ". Не вірите? Просто порахуйте, скільки разів ви позіхнете, поки будете читати цю статтю.

Одна із теорій "заразності" позіхання говорить про те, що це не стільки "прохання" виснаженого організму перепочити, скільки форма соціальної емпатії. Позіхання допомагає людям взаємодіяти одне з одним, а інколи просто скрашує «незручну» паузу, що виникла під час спілкування.

Експериментальним шляхом було встановлено, що серед членів сім’ї - позіхання розповсюджується найшвидше. На другому місті стоїть поширення позіхання між друзями, а найменшою є вірогідність його "підхопити" від незнайомих людей. Психологи коментують, що переймати позіхання здатні люди із більш тонкою душевною організацію: люди, які є більш співчутливими. А ті, хто залишаються байдужими і не позіхають "за компанію", на думку спеціалістів, стриманіші, більше концентруються на своїх цілях і задачах і навіть в дечому є егоїстами.

Чому ж ми позіхаємо? На це питання не можна відповісти однозначно, але завжди вважалося, що позіхання - це реакція організму на нестачу кисню. Проте американські вченні, котрі більше 10 років вивчали механізми позіхань, спростували це твердження. Вони довели, що люди, котрим під час експерименту давали більше кисню чи вуглекислого газу і ті, яких навпаки, зачиняли у погано провітрених приміщеннях, позіхають однаково.

Завдяки позіханням організм людини оновлюється. Під час глибокого повільного вдиху при позіханні кров збагачується киснем. Напруження, а потім розслаблення м’язів ротової порожнини, лиця і шиї покращується кровопостачання клітин мозку, а процеси обміну у них значно пришвидшуються. Окрім цього, позіхаючи, ми часто потягуємося, напружуючи м’язи ніг, рук і спини, а це вже чудова міні-гімнастика, якою можна займатися, без відриву від роботи.

Позіхання є прекрасною профілактикою серцево-судинних захворювань і навіть своєрідною психотерапією, адже воно виконує таку собі функцію "перезавантаження" свідомості. Кожен погодиться, що позіхнувши кілька разів, можна , як то кажуть, "прийти в себе".

У Японії на початку 21-го століття навіть запровадили п’ятихвилинки позіхання. Двічі, а то й тричі на день усі працівники відриваються від роботи – і посилено позіхають. А після цього працюють вдвічі активніше!

Ще однією гіпотезою вчених є те, що позіхання можуть бути індикатором страху. Під час досліджень, котрі проводилися серед космонавтів і спортсменів, було з’ясовано, що перші починають активно позіхати перед польотами, а другі - перед відповідальними змаганнями. Це пояснюється тим, що така рефлекторна реакція попереджає про потенційно можливу небезпеку і ніби то готує організм до рішучих дій.

Неймовірно, але вченні довели, що позіхання навіть може втамовувати почуття голоду. Лікарі пояснюють це тим, що доступ великої кількості кисню покращує метаболізм і бажання їсти зникає. Тобто якщо не можете втриматися від улюблених страв, або не вистачає сил досидіти до кінця на рятівній дієті - частіше позіхайте. Калорій - нуль!

Джерело: АМН
Коментарі (0)


Поділитись:Партнери:

© Інформаційне Агентство Медичні Новини, 2011.
Всі права захищені.


Відповідно до статі 26 Закону України “Про інформаційні агенства”, право власності на продукцію інформаційного агенства охороняєтся чинним законодавством України. Цитування, копіювання окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації АМН можливе за умови посилання на АМН. Для інтернет-видань гіперпосилання є обов`язковим. Відповідальність за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами на сайті несе рекламодавець.

bigmir)net TOP 100